"target="_blank"

Europa Universalis 4

 


Europa Universalis 4, Paradox Development Studio tarafından geliştirilen ve Paradox Interactive tarafından yayınlanan Europa Universalis serisinde yer alan en güncel video oyunudur. Oyun 13 Ağustos 2013’te yayınlandı. Oyuncuların Geç orta çağdan, erken modern döneme (MS 1444 – 1821) kadar, ticaret, idare, diplomasi, sömürgecilik ve savaşları kapsayan bir strateji oyunudur. İzometrik bakış açısından oynanır. Gerçek zamanlı bir yapıya sahiptir.

Europa Universalis 4 Torrent İndir

Oyun, gerçek zamanlı olarak gerçekleşen gerçek olaylarla tarihsel olarak başlaması için kuruldu. Oyunun kendisi ulusları oluşturan illere ayrılmış etkileşimli bir dünya haritasıdır. Bu illerin her biri, ülkelerine hem olumlu hem de olumsuz yönde katkıda bulunur; çünkü iller bir millete kaynak sağlayabilir ya da bir huzursuzluk ve isyan noktası olarak hizmet edebilirler. Oyun, oyuncunun bir askeri, diplomasi ve ekonomi denge kurarak bir ulusa liderlik etmesini sağlıyor. Oyuncu, milletinin egemenliği seçimleriyle ve kendileri için mevcut kaynakların harcanması yoluyla bunu yapar: Prestij, İstikrar, Altın (Ducats), İnsan Gücü, Monarşiler için Meşruiyet, Cumhuriyetçiler için Cumhuriyetçi Gelenek, Theocracies için Bağlılık, Göçebeler için Hordes ve Monarşi puanı (İdari, Diplomatik, Askeri).

Oyuncular, dünyayı askeri kuvvetle fethetmeyi, sömürgeci bir süper güç haline gelmeyi, yüzlerce farklı ulus gibi ticari baskınlığı vb. olarak ülkelerini genişletmeyi ve güçlendirmeyi seçebilirler. Bu, tamamen oyuncunun seçtiği ülkeye ve onun oyun tarzına bağlıdır. Bu ülkeler alfabetik olarak Aachen’den Zuni’ye kadar uzanıyor. Oyun bir sanal alandır ve oyunu kazanma konusunda kesin bir kural bulunmamakla birlikte, oyuncunun ülkesi haritadan silindiğinde ve ilhak edildiğinde oyun kaybedilmiş olarak son bulur. Diplomasi bu oyun içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Diğer ülkeler ile ilişkilerinizi geliştirmeli ve olası koalisyonlara karşı defansif anlaşmalar imzalamalısınız. Bu anlaşmalar sizi askeri yönden güçlendirecektir. Casuslarınız, bir düşman devletin topraklarında hak iddia etmekte ya da bir ülkenin topraklarında isyanı teşvik etmek amacı ile kullanılabilir. Savaş, hem karada hem de denizde vardır. Gerçek savaş sistemini simüle etme amacında olan bu oyunun savaş mekaniğinin en büyük ve en etkili özellikleri şunlardır: ordu morali, disiplin, ordu geleneği, fikirler, komutanın becerisi, ikmal ve savaşılan alan. Keyifli oyunlar…

Oyunda birçok büyük din vardır ve bu dinler oyuncuya farklı bonuslar sunabiliyor. Oyuncular, topraklarının dinini değiştirmek için misyonerler kullanabilir veya evrensel din özgürlüğü politikalarına katılabilirler. Örneğin, Katolik inancı, bir ülkenin Papa üzerinde kontrol sahibi olmasına ya da etkilerini diğer ödüller için kullanmasına izin verebilecek olan Papalık’tan yararlanır. Teknoloji üç gruba ayrılır ve her birini geliştirmek için oyun içerisinde yer alan puanlar kullanılmalıdır. Askeri teknoloji, diplomasi teknoloji ve yönetim teknolojisi.

Yönetim teknolojisi: Verimlilik artışı, yeni hükümet biçimleri, yeni binalar ve ulusal fikir sistemi gibi gelişmeleri açar.
Diplomatik teknoloji: Deniz birimleri, ticaretteki gelişmeler, yeni binalar ve iyileştirilmiş sömürge genişlemesi gibi özelliklerin kilidini açıyor.
Askeri teknoloji: Kara birimleri, gelişmiş moral, savaş taktikleri ve yeni binalar gibi gelişmeleri açar.

Oyuncu, oyunda herhangi bir zamanda aniden ortaya çıkan rastgele olaylardan etkilenir. Bu olaylar yararlı veya zararlı olabilir. Bu rastgele olaylardan bazıları, bir ülkenin tarihi olaylarından etkilenmişken, bazıları herhangi bir ülkeye rastgele gelebilir ve genellikle oyunun tadını güzelleştirmek için varlardır. Oyuncular yapay zekaya karşı tek oyuncu modunu oynamayı ve kendilerini geliştirmeyi seçebilirler. Europa Universalis 4‘ün orijinal sürümü ile oyuncular kendi aralarında rekabet edebilirler. Herkese iyi eğlenceler dileriz…

Bu oyuna benzer ve aynı firma tarafından geliştirilmiş bir diğer oyun olan Hearts of Iron 4‘ü, Imperator Rome ve Crusader Kings 3 oyunlarını incelemek için bağlantıya tıklayınız.

Görüntüler
Asgari Sistem Gereksinimleri
 İşletim Sistemi:Vista/Windows 7/Windows 8
  İşlemci:Intel® Pentium® IV 2.4 GHz / AMD 3500+
  Bellek:2 GB RAM
  Ekran Kartı:NVIDIA® GeForce 8800 veya ATI Radeon® X1900, 512mb
  Sabit Disk:2 GB boş alan
Fragman

 Çıkış Tarihi: 13 Ağustos 2013
 Tür: Strateji
 Platform: PC
 Sürüm: Güncel
 Boyut: 2.3 GB
 İndirme Seçenekleri: Torrent

Yazar Hakkında

unknown

Sitenin kurucusu ve tek içerik ekleyicisi. Oyun macerasına 2005 yılında, Atari ile başladı. 2006-2007 yıllarında bilgisayar ile tanıştı ve müptelası oldu, hâlâ usanmadan bilgisayar ile yaşamaktadır.

Full Torrent Oyun İndir